دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان که به لحاظ قدمت و رشته‌های تحصیلی بزرگ‌ترین دانشگاه در منطقه‌ مرکز کشور می‌باشد، دانشگاهی دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که پایه‌های نخستین آن از سال ۱۳۲۵ شمسی با ایجاد آموزشگاه‌ عالی بهداری اصفهان گذاشته شد. این آموزشگاه با تعدادی دانشیار در خانه محقری واقع در خیابان احمدآباد کار خود را آغاز کرد و پس از مدتی کوتاه از آنجا به ساختمان شمالی دبیرستان سعدی که در آن زمان دارای آزمایشگاه نسبتاً مجهزی بود منتقل شد و آزمایشگاه این دبیرستان مورد استفاده دانشجویان قرار گرفت.

چهار سال پس از آن یعنی در سال ۱۳۲۹ شمسی دانشکده پزشکی اصفهان در جوار آموزشگاه مزبور کار خود را شروع کرد و با داشتن دوره شش ساله تحصیلی و اجازه صدور دیپلم دکتری در پزشکی به دانشجویان پس از نوشتن پایان‌نامه‌ به فعالیت‌های آموزشی ادامه داد و بدین ترتیب آموزشگاه عالی بهداری به تدریج تعطیل شد و دانشیاران آن به دانشکده پزشکی منتقل شدند و پس از آن تعدادی از پزشکان واجد صلاحیت نیز برای تدریس استخدام گردیدند.

در سال تحصیلی ۳۵-۱۳۳۴ دانشکده داروسازی تشکیل شده به دانشکده پزشکی ملحق گشت و کلاس‌ها و آزمایشگاه‌های آن دانشکده که ساختمان‌های مربوط بدان بطور پراکنده در شهر اجاره شده بود، مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۳۳۷ دانشکده داروسازی به­صورت واحدی مستقل درآمد و در همان سال اجازه تأسیس دانشکده ادبیات در اصفهان صادر گردید. این دانشکده از تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۳۷ فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرد. با افزوده شدن دانشکده ادبیات به دانشکده‌های پزشکی و داروسازی موجودیت دانشگاه اصفهان تحقق یافت و در ۲۵ آذرماه همان سال رئیس دانشگاه منصوب گردید.

در سال تحصیلی ۴۲-۱۳۴۱ دبیرخانه دانشگاه اصفهان منحل گردید و دانشکده‌های ادبیات و پزشکی هر یک به­ صورت واحدی مستقل زیر نظر اداره کل تعلیمات عالیه وزارت فرهنگ وقت در آمد. توضیح این­که در سال تحصیلی ۴۲-۱۳۴۱ دانشکده داروسازی مجددا به دانشکده پزشکی ملحق گردید و از پذیرفتن دانشجو برای آن دانشکده خودداری به ­عمل آمد و مانده دانشجویان آن نیز به دانشکده داروسازی تهران اعزام گردیدند.

در مرداد­ماه ۱۳۴۳ دانشکده علوم در جوار دانشکده ادبیات تاسیس و فعالیت‌‌های آموزشی خود را شروع کرد. در مهر­ماه ۱۳۴۴ دانشسرای عالی اصفهان-هم­زمان با دانشسراهای عالی اهواز و تبریز و مشهد در جوار دانشکده‌­های ادبیات و علوم تأسیس گردید.

در ۱۶ شهریورماه ۱۳۴۶ با تعیین رئیس جدید دانشگاه اصفهان این دانشگاه موجودیت دانشگاهی خود را آغاز کرد. از آن تاریخ تشکیلات دانشگاه صورت نوینی به خود گرفت و ساختمان‌های مختلفی برای دانشکده‌ها در کوی دانشگاه واقع در هزار جریب ایجاد گردید و تاسیسات مورد نیاز نیز بدان­ها افزوده شد.

در سال تحصیلی ۴۸-۱۳۴۷ دوره شبانه در دانشگاه اصفهان دائر گردید. هم­چنین در این سال دانشسرای عالی اصفهان با تشکیلات وسیع‌تر و برنامه‌ای کامل‌تر گسترش یافت و با نام دانشکده علوم تربیتی فعالیت‌های خود را شروع کرد و دوره تحصیلی آن نیز از دو به چهار سال افزایش یافت.

در سال ۱۳۵۲ انستیتو باغبانی تاسیس گردید. این انسیتو در سال ۱۳۵۶ به دانشگاه صنعتی اصفهان منتقل گردید و اکنون به نام دانشکده کشاورزی در آن دانشگاه به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در سال ۱۳۵۴ مدرسه عالی کورش سابق به دانشگاه اصفهان واگذار شد و از آن سال با نام دانشکده علوم اداری و اقتصاد فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۵۵ دانشکده زبان‌های خارجی که تا قبل از این تاریخ گروه‌های آن در دانشکده ادبیات فعالیت داشتند، آغاز به­ کار کرد.

در سال ۱۳۶۵ دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته‌های اقتصاد، جغرافیا، ریاضی، زمین­شناسی، زیست­شناسی، شیمی، علوم تربیتی و فیزیک در دانشگاه اصفهان تأسیس گردید. ضمناً در همان سال دانشکده­های بهداشت، پرستاری، پزشکی، داروسازی و دندان­پزشکی از دانشگاه اصفهان مجزا شده به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتقل گردید. در سال ۱۳۶۷ دانشکده مهندسی با دو رشته مهندسی کامپیوتر (سخت افزار-نرم افزار) و مهندسی عمران- نقشه برداری تاسیس گردید.

در سال ۱۳۶۹ دوره دکتری ریاضی در دانشگاه اصفهان تاسیس شد. دوره مذکور از سال تحصیلی ۷۲-۱۳۷۱ فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرده است. همچنین در سال ۱۳۷۱ دوره دکتری جغرافیا تاسیس شد و در همین سال دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی تاسیس گردید و گروه تربیت بدنی از دانشکده علوم تربیتی به این دانشکده منتقل شد.

بر پیشانی این شهر زیبای خدا، دانشگاه اصفهان با قدمتی ۷۰ ساله به­عنوان نگین اندیشه و خردورزی و بزرگ­ترین دانشگاه مرکز کشور می­درخشد و بیش از یکصدهزار دانش آموخته این دانشگاه در مسند مسئولیت های مهم کشور خدمت کرده و اثر بخش بوده اند.

در راستای افق آینده دانشگاه اصفهان، مسیری روشن و هموار و برنامه­ های مهمی در این خصوص در نظر گرفته است:

– سوق بخشیدن به توسعه مرزهای دانش، تبدیل آن به فناوری و تولید ثروت

– پاسخگویی به نیازهای علمی جامعه در جهت توسعه پایدار

– و تداوم حضور موثر در عرصه ملی و بین المللی

از مهم­ترین رسالت­های مصوب برنامه راهبردی این دانشگاه است.

در حال حاضر دانشگاه اصفهان با استفاده از توان علمی بیش از ۶۵۰ عضو هیأت علمی و تعلیم و تربیت بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو در ۷۱ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، ۱۸۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۱۹ رشته در مقطع دکتری نقش مهم و اساسی خود را در اعتلای فضای علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه ایفا می­ نماید.